KOPB Plućna bolest

Bolest pluća odnosi se na nekoliko vrsta bolesti ili poremećaja koji sprječavaju pravilno funkcioniranje pluća. Bolest pluća može utjecati na respiratornu funkciju, što znači sposobnost disanja, i na funkciju pluća, što znači koliko pluća dobro rade.
Postoji mnogo različitih plućnih bolesti, od kojih su neke uzrokovane bakterijskim, virusnim ili gljivičnim infekcijama. Druge bolesti pluća povezane su s čimbenicima iz okoliša, uključujući astmu, mezoteliom i rak pluća.
Kronične bolesti donjeg dišnog sustava skup su stanja koja uključuju kroničnu opstruktivnu bolest pluća (KOPB), emfizem i kronični bronhitis.



Liječenje kronične plućne bolesti
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) odnosi se na skupinu bolesti koja uključuje kronični bronhitis i emfizem. S vremenom KOPB otežava disanje. Ne možete obnoviti oštećenje pluća, ali promjene načina života i lijekovi mogu pomoći u upravljanju simptomima.
KOPB je pojam za brojne progresivne bolesti pluća. I kronični bronhitis i emfizem mogu rezultirati KOPB-om. Dijagnoza KOPB-a znači da možda imate jednu od ovih bolesti koje oštećuju pluća ili simptome obje. KOPB može postupno napredovati, otežavajući s vremenom disanje.
Kronični bronhitis iritira vaše bronhije, koji prenose zrak u i iz pluća. Kao odgovor, cijevi nateknu i sluz (sluz ili "sline") se nakuplja duž sluznice. Nakupljanje sužava otvor cijevi, što otežava ulazak zraka u pluća i iz njih.
Male dlačice s unutarnje strane vaših bronhijalnih cijevi (zvane cilije) normalno izvlače sluz iz dišnih puteva. Ali iritacija od kroničnog bronhitisa i/ili pušenje ih oštećuje. Oštećene cilije ne mogu pomoći u čišćenju sluzi.
Emfizem je razgradnja stijenki sićušnih zračnih vrećica (alveola) na kraju bronhijalnih cijevi, u "dnu" pluća. Pluća su poput naopako okrenutog stabla. Deblo je dušnik ili "traheja", grane su "bronhi", a listovi su zračne vrećice ili "alveole".
Zračni mjehurići igraju ključnu ulogu u prijenosu kisika u krv i ugljičnog dioksida van. Oštećenje uzrokovano emfizemom uništava stijenke zračnih vrećica, što otežava puni dah.
Prednosti liječenja kronične plućne bolesti
- Poboljšanje mikrookruženja pluća za uspješniji oporavak
- Proliferacija, diferencijacija, i aktivacija trenutnih stanica koje žive u plućima
- Stimulacija alveolarnih epitelnih (ATII) stanica pluća tipa II
- Smanjivanje broja aktiviranih efektorskih T stanica u plućima
- Smanjena upala u plućima
- Smanjena regulacija proizvodnje upalnih citokina
- Poticanje proizvodnje protuupanih citokina
- Suzbijanje upale posredovane T stanicama