Poremećaji sluha
 

Pužnica je ključna struktura unutarnjeg uha. Prenosi i koncentrira vibracije prije nego što ih prevede u živčane impulse. Stanice pužnice koje su odgovorne za to, odnosno stanice s dlačicama, dobivaju stimulaciju od vibrirajuće tekućine unutar pužnice. Stanice dlačica primaju stimulaciju od različitih frekvencija zvučnih vibracija. Živčani impulsi putuju duž kohlearnog živca (slušnog živca) dopirući do područja mozga koje se bavi sluhom. Ljudi razvijaju probleme sa sluhom kada stanice dlačica odumiru ili se oštete. 

Gubitak sluha

Nedavno nije postojao način zamjene oštećenih ili mrtvih stanica dlačica. Otkriće staničnog tretmana pužnice omogućilo je liječenje gubitka sluha uzrokovanog oštećenim ili mrtvim stanicama dlaka. To uključuje probleme sa sluhom uzrokovane; genetskim problemima, određenim lijekovima, infekcijom uha, pretjeranim izlaganjem glasnoj buci, problemi s krvnim žilama, autoimunost, ozljeda određenih slušnih struktura, presbiakuzija (starački problemi sa sluhom) i Meniereova bolest. 

Postoje četiri vrste gubitka sluha:

Konduktivni gubitak sluha

Gubitak sluha uzrokovan nečim što sprječava zvukove da prođu kroz vanjsko ili srednje uho.

Senzorineuralni gubitak sluha

Gubitak sluha koji se javlja kada postoji problem u radu unutarnjeg uha ili slušnog živca. 

Gubitak sluha (mješoviti)

Gubitak sluha koji uključuje i konduktivni i senzorineuralni gubitak sluha.

Poremećaj spektra slušne neuropatije

Gubitak sluha koji se javlja kada zvuk ulazi u uho, ali zbog oštećenja unutarnjeg uha ili slušnog živca, zvuk nije organiziran na način koji mozak može razumjeti. 

Nedavna znanstvena otkrića pokazuju da se terapijom pomoću matičnih stanica može liječiti gubitak sluha, štoviše, kohlearne matične stanice mogu se koristiti za stvaranje novih stanica dlačica što u konačnici dovodi do poboljšanja sluha. Kohlearne stanice, poznate kao stanice dlaka odgovorne su za pretvaranje zvučnih valova u živčane impulse ili električne signale koji se zatim prenose u mozak kako bi omogućile sluh. Terapija matičnim stanicama može proizvesti ove vitalne stanice unutarnjeg uha koje su ključne za sluh. Zapravo, jedan od najčešćih uzroka gubitka sluha su oštećene stanice dlaka.

Stanice pužnice omogućuju rast oštećenih ili mrtvih stanica dlačica. Otkriće stanica pužnice revolucionarno je s obzirom na činjenicu da su stanice pronađene unutar unutarnje godine i da imaju specifične gene potrebne za sluh. U nedavnoj prošlosti, znanstvenici su uspjeli uzgojiti stanice dlaka mišjih ušiju oštećene traumom buke. Ovo je bio prvi put da su istraživači bili uspješni u ponovnom uzgoju stanica dlaka u uhu sisavca.


Zujanje u ušima

Zujanje u ušima ili Tinitus, poremećaj je gubitka sluha i često i simptom temeljne bolesti poput oštećenja uha ili simptoma problema s cirkulacijskim sustavom. Stalna zvonjava u ušima i glavi koja ne potječe ni iz kakvog vanjskog izvora i koju nitko drugi ne može čuti osim vas, zove se Tinitus. 

Postoje 2 vrste gubitka sluha:

Subjektivni tinitus

Najčešći tip tinitusa, osoba koja ga ima može čuti, a uzrokovan je problemima slušnih živaca ili problemima s vanjskim, srednjim ili unutarnjim uhom.

Objektivni tinitus

Rijetka je vrsta tinitusa kod koje liječnik može čuti buku nakon temeljitog pregleda uha pacijenta, a uzrokovana je ili kontrakcijom mišića ili reakcijom krvnih žila.

Uzroci tinitusa

Tinitus je stanje koje pogađa otprilike jednu od pet osoba u svijetu. 

Temeljni uzrok razlikuje se od pacijenta do pacijenta:

  • Gubitak sluha povezan s godinama (presbiakuzija)

Za većinu pacijenata problemi sa sluhom pogoršavaju se s godinama, a najviše pogađaju starije osobe od 60 godina. 

  • Izloženost jakoj buci

Jaka buka poput glasne muzike, teških strojeva, električnih pila ili prijenosnih glazbenih uređaja najčešći su uzroci tinitusa. 

  • Blokada ušnog voska

Uloga ušnog voska je zaštititi ušni kanal hvatanjem prljavštine i prašine, kao i usporavanje rasta bakterija. Kada se ušni vosak nakupi, teško ga je prirodno očistiti, te zbog toga uzrokuje tinitus i iritaciju bubnjića. 

  • Promjene ušne kosti

Ukočenost kostiju srednjeg uha koja se naziva otoskleroza, uzrokovana je abnormalnim rastom kostiju, te je ujedno i nasljedna. 

    • Meniereova bolest
    • Ozljede glave ili vrata
    • Malformacije kapilara
    • Visoki krvni tlak
    • Antibiotici, aspirin i kinin



Mitovi o tinitusu


1. Tinitus je bolest

Iako tinitus može biti frustrirajući, pogrešno ga je smatrati bolešću. To je izraz koji se koristi za svaku buku koju čujete u svojim ušima ili glavi, a koju ne stvara vanjski izvor.

2. Tinitus vas čini gluhima 

Unatoč činjenici da se tinitus može nazvati nesposobnošću sluha, on vas ne čini gluhima. Kako se sposobnost da čujete vanjsku buku smanjuje, možak se više fokusira na unutarnje zvukove i tada počinjete biti svjesni tinitusa. Osobama s oštečenim sluhom preporučuje se "pomoći " mozgu da ponovno bolje čuje vanjske zvukove i ujedno ublaži svijest o unutarnjim zvukovima.  

3. Presijecanje slušnog živca liječi tinitus 

Tinitus je poremećaj sluha i neki bi mogli pomisliti da presijecanjem slušnog živca koji prenosi zvučne signale iz vašeg uha u mozak može izliječiti tinitus. Međutim, to nije slučaj. Tinitus se percipira u mozgu i do njegovog smanjenja može doći samo ako se percepcija promijeni prirodnim putem ili intervencijama. 

Istraživanje terapijom matičnih stanica

Postoje mnoge studije koje traže načine za poticanje proizvodnje senzornih stanica dlačica pomoću genske terapije, dok druge nastoje razumjeti strategije za proizvodnju i ponovno ubrizgavanje stanica u oštećeno područje. 

Nove studije koriste regenerativni potencijal staničnih svojstava. Znanstvenici ispituju različite kemijske procese uključene u normalnu ekspresiju gena. Stanice imaju sposobnost popravljanja oštećenih stanica dlaka pužnice koje dovode do tinitusa, Ubrizgavanjem novih stanica u površinu glijalnog ožiljka umjesto ispod, uvelike se povećava njihovo preživljavanje. Stanice rastu iz ubrizganog podrućja slušnog živca koje se zatim pomiču iz pužnice u moždano deblo (dio mozga koji regulira protok signala iz mozga do uha), popravljajući funkciju sluha.


Program liječenja uključuje